MAHOP-2.3.1-2016-2018-00024
Kedvezményezett neve: Pelso Fish Zártkörűen Működő Részvénytársaság
Projekt címe: Pelso Fish Zrt. (jogelőd: Max Construct Kft.) Balatonszabadi telephelyén megújuló energiát is hasznosító intenzív recirkulációs halnevelő rendszerek létesítése és üzemeltetése.
Szerződött támogatás összege: 202.684.260,- Ft
Támogatás mértéke: 50%
Projekt kezdés dátuma: 2020 04.30.
Projekt befejezési dátuma: 2022 10.28.
Projekt azonosító száma: MAHOP-2.3.1-2016-2018-00024
A fejlesztés részletes szakmai tartalma:
A projekt egy komplex, modern, és innovatív elemeket tartalmazó halnevelde létesítését tűzte ki célul, ami fenntartható és piaci igényeket hosszútávon kielégítő módon lesz kialakítva.
Eredmények:
A különböző funkciójú halnevelő rendszereket – 4 darab anyatartó, keltető és ivadéknevelő rendszer és 3 darab piaci halnevelő rendszer – a kiszolgáló helyiségeket – fekete-fehér öltöző, raktár, táptároló – tartalmazó hőszigetelt csarnok kialakítása képezte a projekt infrastrukturális, építési részét. Az építményben három csarnok lett kialakítva: 922,65 m2 (1-es rendszer), 501,18 m2 (2-es rendszer) és 921,46 m2 (3-as rendszer), melyekben a piaci méretű hal előállítására alkalmas recirkulációs halnevelő rendszerek működnek.
A halnevelde szakmai hátterét az alábbi szempontok alapján kívánja kialakítani a pályázó. A halnevelő telepen afrikai harcsa, leső harcsa (Silurus glanis) és tokfélék (ld. kecsege – Acipenser ruthenus) intenzív nevelése történik a fejlesztést követően, saját anyaállomány kialakítása és fenntartása (évente többszöri szaporítás kivitelezése) valamint folyamatos ivadékelőállítás mellett. Az intenzív nevelés kizárólag száraz táppal történik. A vízszűrési technológia modern és innovatív berendezésekből áll. A tiszta oxigén előállítása a telepen történik, a szomszédos telken található (saját érdekeltségű) biogáz üzem hulladékhője és megtermelt villamos energiája is felhasználásra kerül a hal neveléshez. A halnevelő telepen kialakítandó zárt, recirkulációs rendszerek víztakarékos technológiával működnek. A halak nevelése ellenőrzött körülmények között (vízanalitikai műszerek, alarm rendszer), a halak
növekedéséhez optimális vízminőség fenntartása mellett történik. A technológiai elemek és berendezések, eszközök a legmagasabb minőséget képviselik, működtetésük gazdaságos, energiatakarékos. Az intenzív rendszerek elfolyó vize, illetve a keletkező szerves üledék – szuszpendált anyag – kezelése, hasznosítása a biogáz üzemben történik, a környezettudatos módon, az elfolyó víz természetes vízforrással nem érintkezik. Minőségi haltermelés érdekében a halnevelés kizárólag száraz tápra alapozott, amelynek gyártása ellenőrzött, fenntartható módon történik. A termelés tervezhető, nyomon követhető, azonos szinten tartható. A modern, innovatív mechanikai és biológiai, illetve UV-C szűrésnek köszönhetően az optimális vízminőség fenntartható. A halak hús minősége kiváló, mellékízektől mentes. A hazai halászati termelés növelése jegyében a termelési tervekben szerepel a második év végére a 60-70 tonnás éves mennyiség elérése, amely a magyar halászati leső harcsa össztermelést 45 %-kal növeli. Kiemelt figyelmet kap a környezettudatosság biztosítása is. Az intenzív halnevelés során képződő elfolyó víz innovatív, környezettudatos kezelésére az alábbi módszert alkalmazza a pályázó. A recirkulációs halnevelő rendszerekben a szuszpendált anyagok ülepítése és eltávolítása modern és innovatív mechanikai szűrési technológiával történik. A szerves üledék és az elfolyó víz kezelése és felhasználása a szomszédos telephelyen található, a pályázó érdekkörébe tartozó biogáz üzemben történik. A biogáz üzem elektromos áramot és a technológia során keletkező hőt biztosít a halneveléshez. Energiatakarékos, modern technológia létrehozása és működtetése érdekében a halnevelő rendszerek berendezéseire jellemző: modern, nagy hatékonyságú, energiatakarékos, minőségi gépek, eszközök. A termeléshez igazodva minden szabályozható, pl. az elektromos motorok, szivattyúk fogyasztása, az oxigén optimális mennyiségének beállítása, így a termelés gazdaságos, energiatakarékos.